[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”14813″ img_size=”large” alignment=”center”][vc_column_text]Bi’Yol organizasyon olarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. 

Evet yanlış duymadınız! Sizlere hem daha verimli ve öğretici hem de daha nasıl eğlenceli hale getirebiliriz diye düşündük ve bütün covid-19 koşullarını dikkate alarak sizin için Türkiye’de bir ilk olan erasmus+ projesi simülasyon kampını düzenledik.[/vc_column_text][vc_column_text]4-6 Eylül 2020 tarihleri arasında Ankara’da proje bahçesinin ev sahipliği yaptığı KA06 Proje Modülü Kampımızı Gençlik değişimi projelerinin simülasyonu konseptiyle 2 gece 3 gün boyunca dopdolu içeriklerle gerçekleştirdik.[/vc_column_text][vc_column_text]İlk gün açılış konuşması, temel kampçılık eğitimiyle kampımız başladı. Ardından kaynaşmak ve birbirimizi daha yakından tanımak için eğitmenimiz eşliğinde oryantasyon çalışması yaptık bunun içerisinde isim oyunları, energizer, ice breakers, gibi oyunlar oynadık. [/vc_column_text][vc_column_text]Gençlik değişimi projelerinin olmazsa olmazı kamp boyunca eğlenceyi sürdürecek olan secret friend eşleşmelerini gerçekleştirdik. Herkes gizli arkadaşına kamp boyunca anonim bir şekilde güzel jestler yapabilmek için sınırlarını zorladı, hediyeler gönderdi, ikramlarda bulundu.

Getirdiğimiz kupaları birbirimiz ile değiş tokuş yaparak hem bir kamp hatırası bıraktık hem de karton, plastik  bardak kullanımını azaltmaya yönelik çalışma yaparak çevre bilincini geliştirdik.

Ayrıca kültür gecesinde gruplar halinde temsil edeceğimiz ülkelerin müzikleri, dansları, yemekleri, oyunları, dilleri ve geleneklerini hakkında çalışmalara başladık.   

Eğlenceli ve eğitici bir günün ardından mis gibi bir akşam yemeği ile karınlarımızı doyurduk ve içimizi ısıtacak olan bir kampın olmazsa olmazı kamp ateşi etrafında müzikler danslar ve sıcacık sohbetlerle gecemizi tamamladık.[/vc_column_text][vc_column_text]2.gün mükemmel bir kahvaltı ile güne pozitif ve dinç başladık.

Doğan Can Karabudak (Başka Yol) kampımızın Gönüllülük konulu ilk oturumunda katılımcılarımıza gönüllülük nedir, ikinci oturumunda ise  nasıl daha iyi gönüllü olunur konularını aktardı. Sivil toplum kuruluşlarının, gençlik çalışmalarının odağı haline gelen gönüllülük bilincini öğretmeye, farkındalık kazandırmaya çalıştık.[/vc_column_text][vc_column_text]Bu oturumun doğrultusunda rastgele gruplara ayrılarak hayali sivil toplum kuruluşları kurduk.[/vc_column_text][vc_column_text]Ekip olarak hayalimizdeki STK’ları oluşturduk. Oluşturduğumuz STK’ların isim, amaç, vizyon ve misyonlarını belirledik ve sunumlarını gerçekleştirdik.[/vc_column_text][vc_column_text]Güzel bir öğle yemeğinin ardından eğitmenimizden dünyanın uzaylıların işgali altında olduğunu öğrendik. Hep beraber dünyayı kurtarmak için bize verilen görevleri ekip çalışmasıyla tamamladık ve dünyayı uzaylı işgalinden kurtardık. Bu etkinlik sonucunda görev dağılımı, ekip ruhu ve takım çalışması gibi kazanımlar sağladık.[/vc_column_text][vc_column_text]Akşam yemeği ile beraber grupların bütün hazırlık çalışmalarını tamamlamasıyla kampın en eğlenceli aktivitesi olan kültür gecesi başladı. Katılımcılarımız 5 Avrupa ülkesi olan İspanya, İtalya, Almanya, Polonya, Yunanistan’ı temsil ederken organizasyon ekibimiz ise ülkemiz Türkiye’yi temsil etti. Gruplar başından beri yaptıkları çalışmalarla dansları, yemekleri, içecekleri, dileri, oyunları en güzel şekilde diğer ülkelere sunulmaya çalıştı.[/vc_column_text][vc_column_text]Kampımızın son gününde  Doğan Can Karabudak (Başka Yol) kampımızın Erasmus+ Programı ve Yurtdışı Fırsatları konulu son günün ilk bilgilendirmesinde katılımcılarımıza  Erasmus+ Programı’nın kapsamını, şu ana kadar neler sunduğunu, yeni dönemi olan 2021-27 döneminde neyin farklı olacağını anlattı. Yanı sıra deneyimlediği yurtdışı çalışmalarından bahsederek hangi fırsatları yakalayarak yurt dışında keyifle vakit geçirilebileceğinden bahsetti. Projelere katılım süreci, projelere başvururken en sık yapılan hatalar, nasıl katılabileceğimiz ve kendi projemizi nasıl yazacağımızı kapsamlı bir şekilde anlattı.[/vc_column_text][vc_column_text]Mustafa Çalışkan (Proje Gezgini) kampımızın son bilgilendirme oturumunda hem bahsettiğimiz yurtdışı fırsatlarını değerlendirebilmek, hem de mesleki hayatımızda ilerleyebilmek için oldukça önemli ve gerekli olan etkili CV ve Motivasyon Mektubu hazırlama metotlarından bahsetti. Katılımcılarımız CV ve Motivasyon Mektubu Hazırlama’nın en güncel halini ve tüm yönlerini öğrenmiş oldu.

Kapanış oturumunda kamp başındaki yaptığımız kamptan beklentilerinin ne kadarını gerçekleştirebildiğimizi öğrenmek adına geri bildirimler aldık ve katılımcılarımıza sertifikalarını takdim ettik.

Merakla öğrenmek istediğimizi Secret Friend’lerimizi kamp sonunda  öğrendik. Kim olduklarını tahmin edip paravanımızı açmadan önce hislerimizden ve düşüncelerimizden bahsettik. 

Eğitmen ve kolaylaştırıcımız Ece Şiren, kampımızın başından sonuna kadar, oturumların öncesinde ve oyun zamanlarında, hem öğrenme hem eğlenmemiz için bize mükemmel dakikalar yaşattı.

Kampımıza gelerek bu etkinliği güzelleştiren tüm arkadaşlarımıza içtenlikle teşekkür ederiz.

Bir sonraki kamplarda görüşmek üzere.[/vc_column_text][vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=mDTr5kAfIM4″ align=”center”][vc_gallery type=”flexslider_slide” interval=”3″ images=”14677,14676,14675,14674,14667,14668,14669,14670,14671,14672,14673,14664,14665″ img_size=”large”][/vc_column][/vc_row]