Bi’Yol organizasyon olarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik. 

Evet yanlış duymadınız! Sizlere hem daha verimli ve öğretici hem de daha nasıl eğlenceli hale getirebiliriz diye düşündük ve bütün covid-19 koşullarını dikkate alarak sizin için Türkiye’de bir ilk olan erasmus+ projesi simülasyon kampını düzenledik.

ka06 proje modülü kampı
ka06 proje modülü kampı

4-6 Eylül 2020 tarihleri arasında Ankara’da proje bahçesinin ev sahipliği yaptığı KA06 Proje Modülü Kampımızı Gençlik değişimi projelerinin simülasyonu konseptiyle 2 gece 3 gün boyunca dopdolu içeriklerle gerçekleştirdik.

ka06 proje modülü kampı

İlk gün açılış konuşması, temel kampçılık eğitimiyle kampımız başladı. Ardından kaynaşmak ve birbirimizi daha yakından tanımak için eğitmenimiz eşliğinde oryantasyon çalışması yaptık bunun içerisinde isim oyunları, energizer, ice breakers, gibi oyunlar oynadık.

ka06 proje modülü kampı

Gençlik değişimi projelerinin olmazsa olmazı kamp boyunca eğlenceyi sürdürecek olan secret friend eşleşmelerini gerçekleştirdik. Herkes gizli arkadaşına kamp boyunca anonim bir şekilde güzel jestler yapabilmek için sınırlarını zorladı, hediyeler gönderdi, ikramlarda bulundu.

Getirdiğimiz kupaları birbirimiz ile değiş tokuş yaparak hem bir kamp hatırası bıraktık hem de karton, plastik  bardak kullanımını azaltmaya yönelik çalışma yaparak çevre bilincini geliştirdik.

Ayrıca kültür gecesinde gruplar halinde temsil edeceğimiz ülkelerin müzikleri, dansları, yemekleri, oyunları, dilleri ve geleneklerini hakkında çalışmalara başladık.   

Eğlenceli ve eğitici bir günün ardından mis gibi bir akşam yemeği ile karınlarımızı doyurduk ve içimizi ısıtacak olan bir kampın olmazsa olmazı kamp ateşi etrafında müzikler danslar ve sıcacık sohbetlerle gecemizi tamamladık.

ka06 proje modülü kampı
ka06 proje modülü kampı

2.gün mükemmel bir kahvaltı ile güne pozitif ve dinç başladık.

Doğan Can Karabudak (Başka Yol) kampımızın Gönüllülük konulu ilk oturumunda katılımcılarımıza gönüllülük nedir, ikinci oturumunda ise  nasıl daha iyi gönüllü olunur konularını aktardı. Sivil toplum kuruluşlarının, gençlik çalışmalarının odağı haline gelen gönüllülük bilincini öğretmeye, farkındalık kazandırmaya çalıştık.

ka06 proje modülü kampı

Bu oturumun doğrultusunda rastgele gruplara ayrılarak hayali sivil toplum kuruluşları kurduk.

ka06 proje modülü kampı

Ekip olarak hayalimizdeki STK’ları oluşturduk. Oluşturduğumuz STK’ların isim, amaç, vizyon ve misyonlarını belirledik ve sunumlarını gerçekleştirdik.

ka06 proje modülü kampı

Güzel bir öğle yemeğinin ardından eğitmenimizden dünyanın uzaylıların işgali altında olduğunu öğrendik. Hep beraber dünyayı kurtarmak için bize verilen görevleri ekip çalışmasıyla tamamladık ve dünyayı uzaylı işgalinden kurtardık. Bu etkinlik sonucunda görev dağılımı, ekip ruhu ve takım çalışması gibi kazanımlar sağladık.

ka06 proje modülü kampı

Akşam yemeği ile beraber grupların bütün hazırlık çalışmalarını tamamlamasıyla kampın en eğlenceli aktivitesi olan kültür gecesi başladı. Katılımcılarımız 5 Avrupa ülkesi olan İspanya, İtalya, Almanya, Polonya, Yunanistan’ı temsil ederken organizasyon ekibimiz ise ülkemiz Türkiye’yi temsil etti. Gruplar başından beri yaptıkları çalışmalarla dansları, yemekleri, içecekleri, dileri, oyunları en güzel şekilde diğer ülkelere sunulmaya çalıştı.

ka06 proje modülü kampı

Kampımızın son gününde  Doğan Can Karabudak (Başka Yol) kampımızın Erasmus+ Programı ve Yurtdışı Fırsatları konulu son günün ilk bilgilendirmesinde katılımcılarımıza  Erasmus+ Programı’nın kapsamını, şu ana kadar neler sunduğunu, yeni dönemi olan 2021-27 döneminde neyin farklı olacağını anlattı. Yanı sıra deneyimlediği yurtdışı çalışmalarından bahsederek hangi fırsatları yakalayarak yurt dışında keyifle vakit geçirilebileceğinden bahsetti. Projelere katılım süreci, projelere başvururken en sık yapılan hatalar, nasıl katılabileceğimiz ve kendi projemizi nasıl yazacağımızı kapsamlı bir şekilde anlattı.

ka06 proje modülü kampı

Mustafa Çalışkan (Proje Gezgini) kampımızın son bilgilendirme oturumunda hem bahsettiğimiz yurtdışı fırsatlarını değerlendirebilmek, hem de mesleki hayatımızda ilerleyebilmek için oldukça önemli ve gerekli olan etkili CV ve Motivasyon Mektubu hazırlama metotlarından bahsetti. Katılımcılarımız CV ve Motivasyon Mektubu Hazırlama’nın en güncel halini ve tüm yönlerini öğrenmiş oldu.

Kapanış oturumunda kamp başındaki yaptığımız kamptan beklentilerinin ne kadarını gerçekleştirebildiğimizi öğrenmek adına geri bildirimler aldık ve katılımcılarımıza sertifikalarını takdim ettik.

Merakla öğrenmek istediğimizi Secret Friend’lerimizi kamp sonunda  öğrendik. Kim olduklarını tahmin edip paravanımızı açmadan önce hislerimizden ve düşüncelerimizden bahsettik. 

Eğitmen ve kolaylaştırıcımız Ece Şiren, kampımızın başından sonuna kadar, oturumların öncesinde ve oyun zamanlarında, hem öğrenme hem eğlenmemiz için bize mükemmel dakikalar yaşattı.

Kampımıza gelerek bu etkinliği güzelleştiren tüm arkadaşlarımıza içtenlikle teşekkür ederiz.

Bir sonraki kamplarda görüşmek üzere.

ka06 proje modülü kampı